ks. Bogdan Cofalik

Misjonarz Świętej Rodziny
ks. Bogdan Cofalik

Urodził się 17 lipca 1959 roku. Był ciężarowcem, zdobył kilka tytułów, wywalczył dobre miejsca na różnych zawodach. Początkowo trenował w "Górniku" Łaziska, później w "Kolejarzu" Gliwice. Występował na pomoście w kategoriach koguciej i piórkowej. W drugiej połowie lat 70. znalazł się w kadrze Śląska, zdobył tytuł wicemistrza Polski juniorów. Miał on podobno największy z całej czwórki talent (bracia: Andrzej, Hilary, Marian), porzucił jednak pomost i marzenia o światowych wyczynach na rzecz stanu duchownego i pracy misjonarskiej - wybrał seminarium duchowne, nie diecezjalne, ale zakon św. Rodziny w Kazimierzu Biskupim nieopodal Konina.

Zakon nastawiony jest na pracę misyjną. Tam 30 maja 1987 roku jako pierwszy palowiczanin przyjął święcenia kapłańskie, a udzielił ich sufragan włocławski ks. bp Czesław Lewandowski. W Palowicach miały miejsce pierwsze w historii wsi prymicje! Po święceniach został wikarym w Szczytnej koło Kłodzka. Podanie na misje złożył jeszcze przed święceniami. Dwa lata później w październiku 1989 roku wyjechał na misje wśród Papuasów na Nową Gwineę. W miejscowościach w których prowadzi misje zakłada kluby kulturystyczne, sportowe, trenując papuaską młodzież. Dnia 30 grudnia 2008 roku został wyróżniony nagrodą Karolinka.

źródło: Prowincjalny Referat Misyjny MSF