Dekret Metropolity Katowickiego w sprawie odpustów z okazji roku jubileuszowego na cześć świętego Józefa w archidiecezji katowickiej

Pobierz dekret

Zarówno dla odnowienia naszej wierności z Bogiem oraz pogłębionego rozeznawania Jego woli w życiu, jak i duchowego ubogacenia celebracji i nabożeństw sprawowanych w ramach tego Roku Jubileuszowego, działając przede wszystkim według wskazań Ojca Świętego Franciszka, zawartych w liście apostolskim Patris corde, a także w oparciu o dekret Penitencjarii Apostolskiej i dokument Komisji Duszpasterstwa KEPI, ogłaszam postanowienia dotyczące możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami na terenie Archidiecezji Katowickiej w okresie od 2 lutego do 8 grudnia 2021 r., ze wskazaniem na podjęcie właściwych dla tego czasu działań duszpasterskich.

 • Odpust zupełny mogą uzyskać wierni, którzy wolni od wszelkiego grzechu, podejmą w Roku świętego Józefa następujące dzieła duchowe:
  • przez co najmniej pół godziny będą rozważać Modlitwę Pańską lub wezmą udział w jednym pełnym dniu skupienia, zawierającym rozważanie o świętym Józefie;
  • na wzór świętego Józefa spełnią uczynek miłosierdzia względem ciała lub względem duszy;
  • będą odmawiać modlitwę różańcową w rodzinie i pomiędzy narzeczonymi;
  • powierzą swą działalność (szczególnie pracę zawodową) opiece świętego Józefa lub będą Go wzywali w modlitwach wstawienniczych za osoby bezrobotne, aby mogły znaleźć zatrudnienie, a także w intencji poszanowania godności ludzkiej pracy;
  • odmawiać Litanię do świętego Józefa, ofiarowaną w intencji Kościoła prześladowanego oraz w intencji ulżenia chrześcijanom na różne sposoby prześladowanym;
  • odmówią 19. dnia każdego miesiąca i w każdą środę (dzień poświęcony wspomnieniu świętego Józefa) dowolną, prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć tego Świętego.
  • Uwzględniając obecną sytuację publicznego zagrożenia zdrowia, dar odpustu rozszerza się na osoby w podeszłym wieku, na chorych, umierających i tych wszystkich, którzy z usprawiedliwionych racji nie mogą wyjść z domu, a którzy wolni od wszelkiego grzechu oraz z intencją wypełnienia, gdy tylko będzie to możliwe, zwykłych warunków odpustu, odmówią w domu lub tam, gdzie zatrzymuje ich przeszkoda (np. w szpitalu), akt pobożności na cześć świętego Józefa - pocieszyciela chorych i Patrona Dobrej Śmierci. Przy tej okazji zachęcam kapłanów, aby poświęcali się sakramentowi pokuty i często - jeśli tylko to możliwe - osobiście i korzystając z pomocy nadzwyczajnych szafarzy - zanosili Komunię świętą do osób chorych i osłabionych wiekiem.
 • Kościołami jubileuszowymi będą:
  • katedra Chrystusa Króla w Katowicach;
  • sanktuaria i bazyliki:
   • świętego Józefa w Rudzie Śląskiej;
   • sanktuarium i bazylika Matki Bożej Bogucickiej w Katowicach;
   • sanktuarium i bazylika Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich;
   • sanktuarium i bazylika Matki Bożej Uśmiechniętej w Pszowie;
   • sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach;
   • sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej;
   • bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP w Katowicach-Panewnikach;
   • bazylika św. Wojciecha w Mikołowie;
   • bazylika św. Antoniego z Padwy w Rybniku.
  • kościoły pod wezwaniem świętego Józefa w miejscowościach:
   • Chorzów;
   • Czarków;
   • Czerwionka-Leszczyny;
   • Godów;
   • Jastrzębie-Zdrój, świętej Barbary i świętego Józefa;
   • Katowice-Józefowiec;
   • Katowice-Załęże;
   • Mysłowice-Krasowy;
   • Nieboczowy;
   • Piekary Śląskie-Józefka;
   • Rybnik (dwie parafie);
   • Świętochłowice-Zgoda;
   • Tychy-Wartogłowiec;
   • Żory-Osiny.
  • inne kościoły ze stałą posługą sakramentu pokuty i pojednania:
   • świętej Jadwigi Śląskiej w Chorzowie;
   • Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach-Koszutce;
   • Królowej Apostołów w Rybniku.

  Do pielgrzymowania do wymienionych miejsc świętych szczególnie zachęcam narzeczonych i całe rodziny.

 • Duszpasterzy, na czele z księżmi proboszczami, zobowiązuję do podjęcia w czasie Roku Jubileuszowego - w ramach przepowiadania, liturgii, posługi charytatywnej i innych działań pastoralnych realizacji wybranych wytycznych zawartych w dokumencie przygotowanym przez Komisję Duszpasterstwa pt. Rok świętego Józefa. Propozycje duszpasterskie do wykorzystania w diecezjach i parafiach. Szczególną zaś formą oddawania czci Opiekunowi Świętej Rodziny niech będzie Msza św. wotywna o świętym Józefie wraz z nabożeństwem Jemu poświęconym, sprawowana 19. dnia każdego miesiąca (luty-listopad br.).
 • Mając na uwadze robotniczo-przemysłową specyfikę wielu parafii archidiecezji katowickiej, zalecam wyakcentowanie postaci świętego Józefa w ramach przepowiadania w uroczystości z Nim związane: 19 marca i 1 maja br.

Dekret ten jest ważny jedynie w czasie Roku Jubileuszowego na cześć świętego Józefa.
† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita Katowicki

† ks. Jan Smolec
Kanclerz Kurii Metropolitalnej

Katowice, 28 stycznia 2021 r.
VA I – 5/21

Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Palowicach

Parafia Rzymskokatolicka Trójcy Przenajświętszej
w Palowicach

ul. Woszczycka 17a
44-246 Palowice

tel. 32 427-40-44
e-mail: palowice@archidiecezjakatowicka.pl

BNP Paribas
76 1750 0012 0000 0000 2336 8072

© 2010 - 2023
realizacja: Piotr i Łukasz Malcharek / Palowice.NET